HİKÂYEMİZ

KAHVENİN ATEŞLE İMTİHANININ ÜZERİNDEN YÜZYILLAR GEÇTİ. HAM TADI BEĞENİLMEYİP ATEŞE ATILAN KAHVE, GÜZEL KOKUSUYLA İNSANLARIN ÖNCE İLGİSİNİ ÇEKTİ, SONRA TUTKUSU HÂLİNE GELDİ. ÜLKE ÜLKE, LİMAN LİMAN GEZEN; HATIRIYLA İNSANLARI BİRBİRİNE BAĞLAYAN KAHVE, BUGÜN FARKLI AROMALAR VE KAVURMA YÖNTEMLERİYLE İLK HÂLİNDEN ÇOK DAHA İLERİYE GİTMİŞ DURUMDA.

MİAZZA, FARKLI COĞRAFYALARDA, FARKLI ŞEKİLLERDE TÜKETİLEN KAHVEYİ, EN ÖZEL YÖNTEMLER VE EN SEÇKİN ÇEKİRDEKLERLE BENZERSİZ BİR İÇİM DENEYİMİ SUNMAYI AMAÇLADI. ÖNCE EN ÖZEL KAHVE ÇEKİRDEKLERİNİ SEÇTİ, SONRA GELENEKSEL KAVURMA YÖNTEMİNE BİR ALTERNATİF ARAYIŞINA KOYULDU. KAHVENİN İSLİ, YANIK TADINIDEĞİŞTİRMEK İÇİN EN UYGUN YOLU BULDU.

GELENEKSEL KAHVE KAVURMA YÖNTEMLERİNDE, KAHVE ÇEKİRDEĞİ ATEŞLE DOĞRUDAN TEMAS EDİYOR, KAHVE ÇEKİRDEĞİ ATEŞE DOĞRUDAN TEMAS ETTİĞİ İÇİN ÇEKİRDEKLERDE YANMA GERÇEKLEŞİYOR VE KAHVEDE YANIK, ACI BİR TAT OLUŞUYOR.
HOT AİR ROASTİNG TEKNOLOJİSİ İLE KAVRULAN KAHVE ÇEKİRDEKLERİ ATEŞLE DOĞRUDAN TEMAS ETMİYOR, ISI HER BİR KAHVE ÇEKİRDEĞİNE EŞİT OLARAK TEMAS EDİYOR. ÇEKİRDEKLERİN ATEŞLE DOĞRUDAN TEMAS ETMEMESİ, KAHVEDE OLUŞAN YANIK, ACI VE İSLİ TATLARIN ÖNÜNE GEÇEREK, YUMUŞAK VE DENGELİ İÇİME SAHİP KAHVE ÇEKİRDEKLERİ ELDE EDİLMESİNİ, SİZİN DE EN İYİ İÇİM LEZZETİNİ DENEYİMLEMENİZİ SAĞLIYOR.

Hot Air Roasting var, yanık kahve yok!

KAHVEYİ TUTKU HÂLİNE GETİRENLERDEN, KAHVESİZ YAPAMAYANLAR İÇİN HOT AİR ROASTİNG TEKNOLOJİSİYLE ÜRETİLEN, İS TADI VE KOKUSU İÇERMEYEN, ÜSTÜN İÇİM LEZZETİ SUNAN FARKLI AROMALARI VE BENZERSİZ TADIYLA MİAZZA, KARŞINIZDA. İSTERSENİZ ABONELİK SİSTEMİYLE İSTERSENİZ TEKLİ SATIŞ YOLUYLA, HIZLI VE GÜVENİLİR KARGOYLA KAHVENİZ SİZ NEREDE İSTERSENİZ TAM DA ORADA…